Özkan’ın açıklamaları şöyle:

“Şubat 2020’de partimize yakışan bir kongrede üyelerimizin teveccühüyle Cumhuriyet Halk Partisini temsil etmek üzere görevlendirilen yönetim kurulumuz, yaklaşık 44 ay boyunca görev yapmıştır. Bu sürecin son 9 aylık kısmında siyasi yaşantımın en onurlu görevi olan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığını yürütme onuruna eriştim. Kadın ve gençlik kollarımızdan il-ilçe yönetimlerimize dek tüm kadrolarımıza, üyelerimize, örgütümüze bu görevde bana verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Partimizin başarısı için hep birlikte, ‘biz’ olmayı başararak çalışmalarımızı yürütme gayreti içerisinde olduk. Sürekli sahada olan, sorunları kamuoyunun gündemine taşıyan bir muhalefet anlayışıyla görev yaptık.

‘İL BAŞKANLIĞIMIZI KİRACI OLMAKTAN KURTARDIK’

Kongrede verdiğimiz sözü tutarak, İl Başkanlığımızı kiracı olmaktan çıkarıp halen kullanmakta olduğu binada mülk sahibi olmasını sağladık. Bina içi düzenlemeleri de tamamladık. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı’nın Bursa’da artık kendine ait bir binası bulunuyor, katkısını esirgemeyen üyelerimizle-örgütümüzle gurur duyuyoruz.

Bursa’nın her sorununu söz verdiğimiz üzere kamuoyu gündemine taşıyan aktif muhalefet anlayışımızın sonucu olarak, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı bu dönemde toplumun vicdanını temsil eden çok önemli konuları gündeme taşıdı. Yönetimimiz döneminde sivil toplum örgütleriyle yakın ilişkiler kuruldu. Bu çerçevede Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu birkaç kez Bursa ve ilçelerinde STK temsilcileriyle buluştu. Görüşlerini anlattı. Hemşeri dernekleri, federasyon ve konfederasyonları başta olmak üzere karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildi.

Bursa sağlıkta deprem! Görevden alma sonrası toplu istifa! Bursa sağlıkta deprem! Görevden alma sonrası toplu istifa!

‘SEÇİM SONUÇLARINI İKİ SAATTE ALDIK’

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem ilk turda hem de ikinci turda İl Başkanlığımıza bilgi işlem merkezi kurduk, 100 bilgisayarda gençlerimiz görev yaptı. Gerek 14 Mayıs’ta ve gerekse Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandıkların kapanmasından 2 saat sonra Bursa il-ilçe sonuçlarını en hızlı şekilde sisteme girdik.

Bursa genelindeki 6.870 sandıkta ıslak imzalı tutanaklarının hızla  başkanlığımızdaki sisteme ulaştırılıp, online olarak işlenebilmesi hem örgütümüzün organizasyon gücünün ve hem de sandıklara sahip çıkıldığının göstergesidir.

‘CHP’NİN BURSA’DAKİ AĞIRLIĞI ARTTI’

Cumhuriyet Halk Partisinin ülke genelinde çok oyunu arttırdığı  3.il Bursa dır. 6 milletvekili çıkardık. Aslında vekil sayımızı 1 artırmış olmamıza karşın, 2 vekil ittifak ortağı partilere gitti. Buna karşın CHP’nin Bursa’daki ağırlığının arttığını söyleyebilmemiz mümkün.

Çok büyük umutlarla girdiğimiz seçim maalesef umduğumuz gibi sonuçlanmadı. Bunda, devletin tüm olanaklarını kendi siyasi çıkarları için yüzü kızarmadan kullanan, CHP’ye ve ittifak ortaklarımıza hakaretler yağdıran,  montaj videolar yayınlayan iktidar partisinin iftira kampanyalarının etkili olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

2023 seçimini kazanamadık ve maalesef büyük hayâl kırıklığı yaşadık. CHP’de ve ittifak ortaklarımızda seçim sonucuyla yaşanan hayâl kırıklığını, geleceğe dönük kronik karamsarlık haline dönüştürmeye çalışan havuz medyasının dikkâte alınacak bir yönü yoktur. Ciddiye almıyorum, ciddiye almayın!

‘PES ETMEK YOK’

Size soruyorum:

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük iki eserinden biri olarak nitelediği Cumhuriyet Halk Partisi’nde umutsuzluğa yer var mı? Kazanamadık diye pes mi edeceğiz?

Elbette hayır! Pes etmek yok…

Hem kurumsal olarak ilçesinden-iline ve genel merkezine kadar tüm parti örgütümüzde hem de bireysel olarak kendimizde hatalarımızı tespit edip, eksiklerimizi belirleyeceğiz ve önümüzdeki yerel seçimlerde tüm belediye başkanlıklarını kazanmak için yeniden yola koyulacağız.

İleriye umutla bakmak zorundayız. Asla vazgeçmeyeceğiz, asla yolumuzdan dönmeyeceğiz. İhtiyacımız olan tek şey, birlik ve beraberliğimizi korumak, tek adam rejimine karşı omuz omuza mücadele etmek, bütünleştirici olmaktır. Örgütümüzle birlikte, hedefe emin adımlarla yürüyeceğiz.

İşte tüm bu duygu ve düşünceler içerisinde, CHP Bursa İl Başkanlığına aday olduğumu Bursa kamuoyuna duyuruyorum.

‘ÖRGÜTÜMÜZÜN FERASETİNE GÜVENİM SONSUZ’

İki ilçe kongresi dışında, tüm ilçe kongrelerine katıldım. Üyelerimizin, örgütümüzün kılcal damarları sayacağımız mahalle temsilciliklerinin, mahalle delegelerinin görüş ve düşüncelerini aldım. Elbette bu görüşlerden çıkaracağımız dersler var. Örgütümüzün ferasetine, demokrasiye, Cumhuriyete ve CHP’ye olan inancına güvenim sonsuz.

‘ÖNSEÇİM TÜZÜĞE KONMALI VE ÖDÜNSÜZ UYGULANMALI’

Bugünden sonra yapılması gerekenlerin en başında, örgüt iradesinin belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adaylık listelerine yansıması geliyor.

Önseçim konusu amir hüküm olarak acilen parti tüzüğüne konmalı ve ödünsüz uygulanmalıdır.

‘YEREL SEÇİMLERDE ADAYLIK DÜŞÜNCEM YOK’

Bilinsin ki, önümüzdeki seçimler için başka bir göreve adaylık düşüncem yok. Ben CHP Bursa İl Başkanlığına adayım… Bu onurlu görevi 38’nci dönemde seçilmiş il başkanı olarak da yürütmek istiyorum. Örgütümle beraber, CHP için örgüt kademelerinde sonuna kadar görev yapmaya adayım…

Bugüne dek destek veren herkese teşekkür ediyorum…

Bu güven ve desteğinizin önümüzdeki dönemde de devam etmesini, 38. Bursa İl Olağan Kongremizin örgütümüze, Bursa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”