Rüya tadında bir tatile!


Düzleştirilmiş bir tepenin üzerine inşa edilen ve sadece bir yaya köprüsüyle dış dünyaya bağlanan İtalyan şehri ‘Civita di Bagnoregio’… Volkanik faaliyetlerden dolayı büyük erozyonlar geçiren şehir, ‘ölü şehir’ olarak da adlandırılıyor. Tepenin üzerine kurulan bu şehir eşsiz manzaralarıyla turistlerin uğrak noktası…
Kasaba yaklaşık 2500 yıl önce Etrüskler tarafından inşa edilen sıra dışı görünümüyle benzersiz bir özelliğe sahip. Etrüskler, MÖ 6. Yüzyıla kadar İtalya’nın Tiber ve Arno nehirleri arasında yer alan Etruria bölgesinde varlığını sürdüren Roma tarihinde yer edinmiş bir topluluk…
Rüzgâr ve yağmurların etkisiyle gerçekleşen erozyonla şekillenen kasaba ‘ölen bir kasaba’ veya ‘kaybolan bir kasaba’ olarak biliniyor. Kasabanın girişindeki yol işaretlerinde bile İtalyanca yazılmış ‘paese che muore’ ‘ölecek kasaba’ yazısı bulunuyor.
Kasabada bulunan birçok yapı bölgede çok fazla sayıda bulunan tüf ve bazaltik kayaçlardan oluşmuş…
Bölgenin civarında bulunan oluşumlar 100 milyon yıl önce gerçekleşen volkanik faaliyetten dolayı oluştuğu biliniyor.

Kasabanın etrafı derin vadilerle çevrili ve erozyon ve lojistik problemlerden dolayı bu köyde az sayıda insan yaşıyor. Civita’nın kendisi bir kale ve sarı-kahverengi tuğla evlerle Orta Çağ sahnesini andırıyor.

Kasabaya giriş 300 metre
Rüzgâr ve yağmur erozyonu hâlâ devam etmekte ve kasabaya girmek için 300 metrelik köprüyü kullanmanız gerekiyor.
Birçok ortaçağdan kalma yapılar hâlâ korunuyor. Şehrin ana meydanında bulunan St. Donato Kilisesi, Piskopos Sarayı, 1500’ün üzerinde değirmenin bulunduğu bölgeyi ve iki aslanlı Santa Maria Kapısı’nı görebilirsiniz.

Mutfak kültürü ve zeytin yetiştiriciliği
Civita zeytinyağı ile ünlü bir kasaba… Son yıllarda çeşitli İtalyan zeytinyağı ürünleri arasında yerini alıyor. Civita civarında arazi az olmasına rağmen değerli zeytinyağı üreten zeytin yetiştiriciliği için uygun…

Kasabada iki restoran bulunuyor ve her iki restoranda ‘bruschetta’ adlı atıştırmalığı ve ‘salsiccia’ (sosis) ve ‘bistecca’ (biftek) lezzetlerini zeytinyağıyla beraber tadabilirsiniz.
Civira di Bagnoregio’ya gitmek için en uygun yer Orvieto… Orvieto kasabanın sınırları içerisinde yer alan Viterbo’ya özel araçla yarım saat uzaklıkta. Ayrıca Civita’ya iki saatte bir otobüs kalkıyor.

Yol boyunca uzanan pastoral tepeler güzel yeşil ve mavi gökyüzü ile birleşiyor. Yolda yerel aileler tarafından işletilen birçok ‘çiftçi peynir’ dükkânları bulunuyor. Taze peyniri tatmak ve bu kasabayı görmek sizler için ideal bir seyahat noktası olabilir.