Mayıs ayında denizin keyfine varın

1 / 27

Belki mayıs ayı deniz hayalleri kurmak için çok erken gelmiş olabilir ama aslında hiç öyle değil! Mayıs ayında pek çok plaj boş olduğu gibi giriş ücreti de alınmıyor. Bunaltmayan bir hava eşliğinde saatlerce denizde kalabilirsiniz. Eğer denize girmek istiyor ama uygun yeri bulmakta zorluk çekiyorsanız bu haber tam size göre. İşte Mayıs’ta denize girilecek yerler…

2 / 27

DATÇA
Mayıs ayı Datça’nın en keyifli zamanlarından biri… Hava hem denize girilebilecek kadar sıcak hem de keyifli yürüyüşler yapacak kadar güzel…

3 / 27

Datça’nın kır çiçekleriyle kaplı koylarında gezerken şahane manzaralar görebilirsiniz. Datça’da denize girmenin yanı sıra Knidos Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Can Yücel Evi gibi yerleri de gezebilirsiniz.

4 / 27

Ege ve Akdeniz’in kucaklaştığı yer olarak bilinen Datça’nın en popüler plajları Palamutbükü ve Hayıtbükü.

5 / 27

Aynı zamanda bölgede birçok tarihi eser de var. Knidos Antik Kenti mutlaka görmeniz gereken yerler arasında…

6 / 27

BODRUM
İlkbahar ayları Bodrum’un en güzel zamanları. Bu zamanlar Bodrum’da henüz o çılgın kalabalıktan eser olmuyor ve Bodrum lalesi olarak bilinen anemonlar her yeri süslemiş bir vaziyette bulunuyor.

7 / 27

Deniz suyu da bu zamanlarda yeni yeni ısınmaya başlamış oluyor. Ayrıca tam da şimdi giderseniz plajlarda giriş ücreti de ödemiyorsunuz.

8 / 27

Bodrum’da Bodrum Kalesi, Bodrum Antik Tiyatrosu, Sualtı Arkeoloji Müzesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

9 / 27

Hatta dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi de Bodrum’da… Bodrum’un yemek kültürü Ege, Akdeniz ve Rum mutfağından izler taşıyor. Özellikle zeytinyağlı yemekleri tatmadan sakın dönmeyin.

10 / 27

ALANYA
Temmuz ve ağustos ayları Alanya’da aşırı sıcak geçer. Bu şirin yerin en güzel zamanları mayıs ya da eylül ve ekim aylarıdır.

11 / 27

Hem denize girebilir hem de Alanya’nın uzun sahillerinde palmiye ağaçlarının altında baharın tadını çıkarabilirsiniz.

12 / 27

Tekne turu yapabilir, Dimçay’da balık yiyebilir, Damlataş Mağarası’nı, Arkeoloji Müzesi’ni ve Akdeniz’in heybetli kalesi Alanya Kalesi’ni gezebilirsiniz.

13 / 27

Üstelik artık Alanya’ya Gazipaşa Havalimanı’ndan ulaşmak daha kolay. MÖ 20. Yüzyıl’a dayanan tarihi ile Alanya size hem deniz tatilini hem de kültürel bir tatil sunuyor.

14 / 27

Alanya’da Alanya Kalesi’ni, tersaneyi, Kızıl Kule’yi görmeden dönmeyin. Akdeniz ikliminin görülmesi sebebiyle ilkbahar ayları Alanya’nın en güzel zamanları…

15 / 27

KAŞ 
Hem denize girmek hem de dalış yapmaya meraklıysanız Kaş çok doğru bir seçim olacak. Sualtı dalışı yapmayı bilmiyorsanız bile Kaş’ta size öğretebilecek okullar var.

16 / 27

Yazın bunaltıcı sıcakları gelmeden bu şirin ilçenin keyfini sürebilirsiniz.

17 / 27

Kaş, küçük bir tatil yöresi ama sakin ve huzurlu bir tatil arzuluyorsanız doğru bir seçim.

18 / 27

MÖ 4. Yüzyıl’dan beri Phellos’un limanı olan Kaş’ta Likya döneminden kalan kalıntılara neredeyse her adımda rastlayabilirsiniz.

19 / 27

Kaş’a gitmişken Kekova ve Üçağız Köyü’ne de uğramadan dönmeyin. Köylerde birçok tarihi kalıntı bulunuyor ve çoğu turist de buralara yoğun ilgi gösteriyor.

20 / 27

FETHİYE 
Mayıs ayı yemyeşil doğası ve şahane deniziyle Fethiye tatili yapmak için en iyi zamanlardan birisi.

21 / 27

Ölüdeniz gibi dünyaca ünlü bir koya ve plaja sahip Fethiye’de, Saklıkent, Kayaköy, Fethiye Limanı gibi yerler gezilebilir.

22 / 27

Yükseklerde uçmaktan korkmayanlar, Babadağ’dan atlayarak yamaç paraşütü de yapabilir. Yamaç paraşütünün yanında tandem paragliding, trekking, dağcılık, kaya tırmanışı, binicilik, tüplü dalış ve kano gibi pek çok aktivite de yapabilirsiniz.

23 / 27

Fethiye’de gezilecek yerlerden birisi de Faralya Köyü. Bu köy İngiliz gazetesi olan The Times tarafından Türkiye’deki altı gizli tatil cennetinden biri olarak gösterilmiştir

24 / 27

Resmi adı Uzunyurt olan Faralya Köyü Antik Likya yolu üzerinde bulunuyor. Aynı zamanda Fethiye’de gezilecek pek çok antik kent de bulunuyor.

25 / 27

ARSUZ
Akdeniz’in güzel koylarından biri olan Arsuz, temiz denizi ve ince kumuyla ünlüdür. Hatay’ın bu şirin tatil beldesinde hem denize girebilir hem de tarihi ve turistik yerlerini gezebilirsiniz.

26 / 27

Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerini yemeden, Arsuz Kalesi’ni ve Meryem Ana’nın banyo yaptığı rivayet edilen Meryem Ana Havuzu’nu görmeden dönmeyin. Arsuz tatil beldesi olmasının yanında aynı zamanda medeniyetlerin beşiği olarak da biliniyor.

27 / 27

Cennetteymiş gibi hissettiren Arsuz’da diskolara gidebilir ve nehrin denize döküldüğü yerlerdeki kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Konarcık Limanı taraflarına giderek mavinin tüm tonlarını görebilirsiniz.