Kentin kuzey bölgesinde başlayan yağış, Arnavutköy ve Başakşehir’de şiddetini artırdı.

Sağanak nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor. Arnavutköy’de birçok ev ve iş yerlerinde su baskını ihbarları üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Bölgeye, diğer ilçelerden de itfaiye araçları gönderildi.

‘3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ’

İstanbul Valiliği, sağanak sonrası Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde sel sularına kapılan 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya can kaybının 3’e yükseldiğini söyledi. Yerlikaya, yaralanan 5 kişiden 3 kişinin ayakta tedavinin ardından taburcu olduğunu ifade etti.

Yağış nedeniyle Arnavutköy ve Başakşehir bölgesindeki yollarda araçlar mahsur kaldı. İlerleyemeyen bazı sürücüler, emniyet şeridinde beklerken, bazı vatandaşlar araçlarını iterek kurtarmaya çalıştı.

KÜTÜPHANEDE MAHSUR KALDILAR

Başakşehir Millet Kütüphanesi’nde yağış nedeniyle içeridekilerin mahsur kaldığı ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi.

İstanbul Havalimanı yolunda da yağış nedeniyle su birikintileri oluşurken, araçlar zorlukla hareket etti.

İstanbul Valiliği, 1150 su baskını ihbarı yapıldığını duyurdu.

VALİ GÜL’DEN UYARI

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Arnavutköy ve Başakşehir başta olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinde kuvvetli yağış olduğunu ifade ederek, su baskınlarına karşı dikkatli olunmasını istedi. Vali Gül ayrıca, motosiklet gibi ulaşım araçlarıyla trafiğe çıkılmaması uyarısında bulundu.

BAZI METRO İSTASYONLARI KAPATILDI

Metro İstanbul sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “M3 Kirazlı-Kayaşehir Merkez Metro Hattı’mızda yoğun yağış nedeniyle yolcularımızın güvenliği için Turgut Özal ve Siteler istasyonlarımız kapatılmıştır” denildi.

‘MAHVOLDUK’

Arnavutköy’de Abdullah Gül Caddesi’nde aracıyla mahsur kalan Serkan Arslan, arkadaşının evini su bastığını söyledi. Arslan, “Vaziyet bu, mahvolduk. Arabanın motoruna su girdi. Arabanın motoru istop etti. Mahsur kaldık” dedi.

Ani su baskınında yolda kaldıklarını belirten Yunus Emre Bozdemir de “Vites, motor arızası verdi. Ne ileri ne geri. Şimdi çekici çağırdım. Arabayı alacağız bir şekilde sudan çıkarıp kuru bir yere bırakacağız. Biz de bırakıp gidemiyoruz. Mal canın yongası. Arnavutköy’e gideceğim. Aşağıdaki dereyi de kapattılar. Dereyi kapatınca olacak olan bu. Yağmur vardı ama bir anda yükseldi” diye konuştu.

İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul’daki yağış sonrası Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Gül “Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde sağlık hizmetleri sürüyor. Tüm ekiplerimiz sahada. Etkilenen bölgelerimizde metrekareye 128 kg. yağış düştü” dedi.

Eski koca dehşet saçtı Eski koca dehşet saçtı


3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama sel felaketiyle ilgili 3 savcının görevlendirildiği açıklandı.

Yazılı açıklamada, “İstanbul’da 05.09.2023 tarihinde yoğun yağış nedeniyle Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde etkili olan sel felaketinde meydana gelen ölüm olaylarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup, derhal soruşturma başlatılmıştır. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun” denildi.