Bursa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımadaki talebi karşılamak için 15 adet sıfır aracı hizmete soktu. Böylece BURULAŞ'ın öz malı olan araç sayısı 558'e yükseldi. Toplu taşıma ücretlerinin Türkiye'nin en ucuz beş büyükşehri arasında yer alan Bursa'da, özellikle öğrencilerin tercihi olan aylık kartlar da yoğun ilgi görüyor.

Emek-Şehir Hastanesi hattı devam ediyor

Bursa'nın nüfusu 3 buçuk milyona dayanırken, ulaşım da şehrin en önemli sorunlarından biri haline geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu çözmek için raylı sistem hatlarını genişletmeye devam ediyor. Emek-Şehir Hastanesi hattının inşaatı sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Üniversite-Görükle hattının da Bakanlık tarafından üstlenildiği açıklandı.

Toplu taşıma kullanımı arttı

BURULAŞ, her gün ortalama 1 milyon kişiye toplu taşıma hizmeti veriyor. Bu sayının artmasında, servis ücretlerinin yüksek olması ve toplu taşıma ücretlerinin ucuz olması etkili oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Artık aileler, çocukları için aylık 200 TL'lik toplu taşıma kartlarını tercih ediyor. Çünkü servis ücretleri ailelere artık yüksek geliyor. Bu sene öğrenci hareketliliği başta olmak üzere anormal derecede toplu taşıma kullanan sayısı arttı" dedi.

otobus (2)

Bursa'da 39 Suç Kaydı Olan Zanlı Gece Kartalları'nın Pençesinde Bursa'da 39 Suç Kaydı Olan Zanlı Gece Kartalları'nın Pençesinde

15 yeni otobüs törenle hizmete girdi

BURULAŞ filosuna dahil olan 15 yeni otobüs, düzenlenen törenle tanıtıldı. Törene AK Parti Genel Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Eren ve BURULAŞ yöneticileri katıldı. Başkan Aktaş, yeni araçların Bursa toplu taşımasına nefes olacağını belirtti. "İhtiyaç halinde ilaveler ve dokunuşlar yapacağımız bilinsin" diyen Başkan Aktaş, "İnsanlar sabahları işine, okuluna, akşamları da eşine ve evine kavuşmak için bizim araçlarımızı kullanıyor. Bizler de bunu 2950 personelimizle BURULAŞ aracılığıyla en mükemmel ve en sorunsuz şekilde yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sosyal belediyecilik vurgusu

Başkan Aktaş, toplu taşımayı bir kazanç kapısı olarak görmediklerini, sosyal belediyecilik yapmanın gereği olarak gördüklerini söyledi. Özel halk otobüslerini bir paydaş olarak düşündüklerini belirten Başkan Aktaş, "Ulaşımda özellikle halk otobüsleri önem taşıyor. Türkiye'de birileri 'Biz 65 yaş üstünü taşımayız' diyor. Bazı belediyeler 'Biz destek veremeyiz' diyor. Bizler olayı bir kazanç kapısı olarak görmüyoruz. Sosyal devlet olmanın, sosyal belediyecilik yapmanın gereği olarak görüyoruz. Sübvanse ederek özel halk otobüslerini bir paydaşımız olarak düşünüyoruz. Beraberce bu sıkıntıyı çözmeye çalışıyoruz" dedi.

Yeni araçlar filo yaş ortalamasını düşürdü

BURULAŞ filosuna katılan 15 yeni otobüsle birlikte, BURULAŞ'ın öz malı olan araç sayısı 558'e yükseldi. Bu alımla birlikte BURULAŞ'a ait araçların filo yaş ortalaması da 9'dan 8.6'ya düştü. Yeni araçlar, sinyalizasyon optimizasyonu ile istasyonda bekleme süresi 2 dakikaya indirilen ve kapasitesi yüzde 66 oranında artırılan raylı sistem hatlarıyla entegre çalışacak.