Bursa Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle;

“Bazı Basın Yayın organları ile sosyal medyada 15.09.2023 tarihinde yer alan ‘Bursa’da satılık devlet okulu’ haberi ile ilgili olarak aşağıdaki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması gerekmiştir.

Osmangazi İlçesi Sırameşeler Mahallesinde İmar Planında Lise binası alanı olan, Mülkiyeti 4 kişiye ait taşınmaz üzerine maliklerin vekili tarafından yapılan 2 adet 24 derslikli Lise Binası Milli Eğitim Bakanlığınca 8 yıllığına kiralanmış, kiralama süresi sonunda Lise Binalarının ve arsalarının Milli Eğitim Bakanlığı’na devir edilmesi ile ilgili 30.12.2014 tarihli kira protokolü imzalanmıştır.

İnşaatlar tamamlandıktan sonra Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi ve Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi eğitim öğretimlerine başlamışlardır.

Bursa'da acı son Bursa'da acı son

Ancak, okul binalarını yapan şahsın vekâlet verdiği şahıslar tarafından söz konusu okul binaları ile ilgili tahliye davası açılması üzerine, tahliye talebine karşı Asliye Hukuk Mahkemesinde ‘Menfi tespit’ davası açılmış olup, Mahkeme ihtiyati tedbir kararı vererek tahliyeyi durdurmuştur. Davalardaki süreçler devam etmektedir.

Asliye Hukuk Mahkemesinin İhtiyati Tedbir Kararı üzerine, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi ve Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi mevcut binalarında eğitim öğretimlerini sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.