SAĞLIK:
Türkiye'de ikinci...Hacettepe'de yüz nakli operasyonu

İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki bir hastanın yüzü, Ankara'da 25 yaşında, yüzünün yüzde 70'ini kaybetmiş bir kişiye naklediliyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 21 Ocak günü Türkiye'de ilk yüz nakli operasyonu gerçekleştirilmiş ve Uğur Acar isimli hastaya, beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan yüz nakledilmişti. İkinci yüz nakli Ankara'da gerçekleştiriliyor. İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki bir hastanın iki kol, iki bacak ve yüzü, Hacattepe Hastanesi'nde üç ayrı hastaya nakledilecek. Beyin ölümü gerçekleşen hastadan alınan organların Sağlık Bakanlığı'na bağlı ambulans uçakla Ankara'ya getirildiği ve Hacettepe Hastanesi'nde nakile başlandı.

İzmir 9. Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki hastanın yüzü 25 yaşında, yüzünün yüzde 70'ini kaybetmiş bir kişiye naklediliyor. Hastanın bacakları ise Van'dan gelecek bir hastaya naklediliyor.Van'dan gelen hasta için ambulans uçak görevlendirildiği bildirildi. Hastanın kolları ise yine Hacattepe Üniversitesi hastanesinde 47 yaşında bir hastaya naklediliyor.

Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ikinci yüz nakli ameliyatı devam ediyor.

Yüz nakli yapılacak olan 25 yaşındaki Cengiz Gül'ün İstanbul'da radyo-televizyon eğitimi aldığı bildirildi. Gül'ün 4-5 yaşlarındaki arkadaşıyla soba ile oynarken arkadaşının sobaya tiner atması sonucu soba parladığı ve çıkan yangında televizyon patlaması sonucu yüzünün yandığı öğrenildi. Gül'ün 3 ay önce yüzünden bir ameliyat geçirdiği de bildirildi. Yüzlü nakli ameliyatını Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde devam ettiği kaydedildi.

AKDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ndeki yüz, kol ve bacak nakilleri ile ilgili olarak, "Antalya'daki bu başarılı organ nakillerini Türkiye'de çok başarılı diğer nakiller izleyecektir. Hacettepe gibi köklü bir üniversite bu nakilleri yapabilecek kapasiteye sahiptir. Yeter ki onlar bunu arzulasın. Biz, her türlü desteği üniversitemize veririz" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani ile İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'ndeki makamında bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi'nde yüz, kol ve bacak nakilleri gerçekleştirilecek olmasıyla ilgili soruları da cevaplayan Bakan Akdağ, Türkiye'de organ naklinin her geçen gün geliştiğini ifade etti. Akdağ, "Burada temel noktayı atlamamak lazım. En önemli husus vatandaşlarımızın bağışlarıdır. Bu bağışları organize ettiğimiz sistemdir ve bu bağışları ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırma hızıdır. Türkiye'de gerek organ nakli gerçekleştiren cerrahlarımız ve ekipleri, gerekse bunu devam ettirecek yoğun bakım ekipleri ve bağışıklık sistemiyle ilgili ekipler gerçekten çok iyi yetişmiş durumda. Birçok hastanemizde, eğitim hastanemizde, hatta özel sektörde bunlar var" ifadelerini kullandı.

Atatürk Hastanesi'nde dünyada bir ilk olarak menüsküs naklinin yapıldığını belirten Akdağ, "Antalya'daki bu başarılı organ nakillerini Türkiye'de çok başarılı diğer nakiller izleyecektir. Malatya İnönü Üniversitemiz dünyanın karaciğer naklinde sayılı merkezlerinden birisi haline geldi. Hacettepe gibi köklü bir üniversite bu nakilleri yapabilecek kapasiteye sahiptir. Yeter ki, onlar bunu arzulasın. Biz, her türlü desteği üniversitemize veririz" dedi.

Kosova Sağlık Bakan Agani ise, "Türk sağlığının bir sonraki başarısı olarak değerlendiriyorum. Türkiye'nin özellikle sağlık alanında elde ettiği başarılardan çok memnuniyet duyuyoruz. Ümit ediyoruz ki aramızdaki işbirliğinin derinleşerek, bu tecrübeleri Kosova'da da göreceğimizi umut ediyorum. Çok genç ve uzman bir ekibimiz var ve bu ekibin Türkiye'de edinilen tecrübelere ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak Kosova'daki ekiplere Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak üzere imkanlar vereceklerini söyleyen Agani, "Bugün Türkiye'deki sağlık sektörü en üst seviyelerde bulunmaktadır. Biz çok mutluyuz" diye konuştu.

"AMELİYATA GİRERKEN ÇOK MUTLUYDU"

Yüz nakli yapılacak Cengiz Gül'ün eniştesi Mustafa Oral, nakille ilgili soruları yanıtladı.

Operasyon imkanını duyunca mutlu olduklarını ifade eden Oran, "Kendisi öğrenci. Duyunca çok mutlu oldu, sevinçliydi. Radyo Televizyon Bölümü'nde okuyor. Yüz nakli olduktan sonra ekran önünde olmak istiyor. Ameliyata girerken çok mutluydu, sevinçliydi. Gayet huzurlu ve sevinçliydi. Yüzü, sosyal hayatını etkiliyordu. Arkadaşlarıyla beraber oturmak istemiyordu" dedi.

Cengiz Gül'ün yüzü yanık olduğu için çekingen bir kişiliğe sahip olduğunu kaydeden Oral, "Kimsenin yanına gitmek istemiyordu" diye konuştu.

İKİNCİ YÜZ NAKLİNİN DONÖRÜ İZMİR'DEN

Türkiye'de ilk defa Antalya'da gerçekleşen yüz naklinin ardından ikinci naklin ismi açıklanmayan İzmirli bir donörden olduğu belirtildi. Yüz ve iki kol ile bacakların Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde nakil yapıldığını açıklayan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Başhekim Yardımcısı Cenk Ecevit, bağışlanan organ nakillerinin dağılımı konusunda bilgi vererek; 'Antalya'da gerçekleşen yüz ve kol nakillerine genel teknik anlamı ile benzer olduğu söylenebilir' dedi.

İzmir Çeşme'de 17 Şubat tarihinde geçirdiği trafik kazasında DEÜ Hastanesi'nde beyin ölümü dün saat 16.00 itibari ile gerçekleşen 40 yaşındaki bir hastanın yüzü, kolları, bacakları, böbrekleri karaciğer ve korneaları nakil listesinde bekleyen hastalara umut oldu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Gökhan Tuçbilek başkanlığında üç öğretim üyesinnce bağışlanan organların Ankara'da nakil işlemi için hava ambulansı ile götürüldüğünü açıklayan DEÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ecevit, gece saat 03.00'te hava ambulansı ile Ankara'ya götürüldüğünü açıklayarak konu hakkında bilgi verdi.

40 yaşındaki erkek donörün kazanın ardından beyin ameliyatı yapıldığını ve tedavi gördüğü Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde hayatını kaybettiğini anlatan Ecevit; şöyle konuştu: "Dün saat 16:00 itibari ile beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesi ile organ nakil koordinatörlüğümüz görüştü ve aile saat 18.00 itibari ile onay verdi. Gece saat 03.00 itibari ile cerrahi işlem yapılmaya başlandı. Karaciğer, yüz, her iki kol ve bacakları, korneaları ve böbrekleri bağışlandı. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nden gelen ekip tarafından yüz, kol ve bacaklar için gerekli işlemler tamamlanarak kendi hastanelerine götürdüler."

YÜZ NAKLİ BENZER OLABİLİR

Donörün kimlik bilgilerinin ailesi tarafından açıklanmasını istemediğini belirten Doç.Dr. Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Aile kimlik bilgilerinin açıklanmasını istemiyor. Bu konuda da gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyor. Bağış yapılan kişilerde şu an acıları çok taze olduğu için sessiz kalmayı tercih ediyorlar. İlerleyen günlerde ne olur bilinmez. Antalya'da gerçekleşen yüz ve kol nakillerine genel teknik anlamı ile benzer olduğu söylenebilir. Ama plastik cerrahın özelini değerlendirdiğimizde mutlaka farklı yönleri de vardır."

Doç.Dr. Ecevit, donörün karaciğerinin Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne, böbreklerinin Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ve kornealarının da DEÜ Hastanesi'nde nakil yapılmak üzere yönlendirildiğini sözlerine ekledi.

İKİNCİ YÜZ NAKLİ İZMİR'DEN GELDİ

Türkiye'de ilk defa Antalya'da gerçekleşen yüz naklinin ardından ikinci naklin isminin açıklanmasını istemeyen İzmirli bir donörden kullanılması ile ilgili İzmir İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Mehmet Özkan bir açıklama yaptı. Yüz ve iki kol ile bacakların Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde nakil yapıldığını açıklayan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, bağışlanan organ nakillerinin dağılımı konusunda şunları söyledi:

"Çeşme Devlet Hastanesine bir hafta önce Alaçatı ilçesinde motor kazasıyla yaralanma kazası sonucu getirilen, ailesinin isminin verilmesini istemediği vatandaşımızın dün gece tedavisi devam ederken 12:30 da beyin ölümü gerçekleşti. Bakanlıkla görüşüldüktan sonra yüzü, kol ve bacağının doku uygunluğu anlaşılınca gönderildi. Ambulans ve uçakla organlar iletildi."

İkinci yüz nakli mutluluğunu yaşayacaklarını söyleyen Özkan, şöyle konuştu: "Yüz bekleyen vatandaşımız çok fazla, 2. vakadan sonra talep artacaktır. İzmir'de başarıyla organ nakilleri sürdürülüyor. Bu şekilde güzel haberler bizi mutlu ediyor. Nöbetçi vaka ambulanslarımız var. Vatandaşlarımız vefat eden yakınlarının organlarını bağışlasın. Yaşanan beyin ölümünün bu vaka ile birlikte 13 tanesi kullanılmış oldu.79 donörle İzmir diğer illerden açık ara öndedir. Organizasyon çok önemli. Bağışlara olan ilginin olması çok önemli bir durum. Organ bağışlanırsa bu konular artabilir."Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

7 ayda 85 kilo verdi
Aşırı kiloları yüzünden defalarca diyet yapan, ancak girişimlerinin sonuçsuz kalması nedeniyle 185 kiloya...

Haberi Oku